Predpona bio sa veľmi často pridáva k celej rade ľudských aktivít. Patrí medze ne i kompostovanie. Ak patríte medzi majiteľov záhrady a jej časť využívate pre pestovanie zeleniny, určite sa vám bude hodiť kvalitný kompost. Nebudete tak musieť riešiť problémy vznikajúce v súvislosti s kosením trávnika – ako sa zbaviť posekanej trávy. Tiež všetky zdravé rastlinné zvyšky a biologický odpad budete môcť umiestniť na kompost. Vyrobíte si svoje vlastné, ekologické hnojivo a ešte ušetríte finančné prostriedky za prípadný nákup hnojiva priemyselného.

Vyberte si vhodný model

Ak ste kutilovia, môžete si kompostér vyrobiť jednoducho a sami. Ak nie ste zase až tak zruční, môžete si zaobstarať niektorý model z ponuky, ktorá je dosť široká.
Medzi najjednoduchšie modely patria kompostéry drevené. Tie si môžete vyrobiť aj sami. Ak sa rozhodnete pre vlastnú výrobu, nezabudnite medzi jednotlivými dielmi ponechať menšie medzeru pre prístup vzduchu. Vzhľadom k tomu, že základ tvorí drevo, je veľká pravdepodobnosť, že ich životnosť nebude príliš dlhá. Ak však máte malú záhradu, tak sú ideálnou voľbou.
Vyhýbajte sa kompostérov s väčším obsahom kovov. Ideálnou voľbou sú kompostéry plastové.

Čo môžete do kompostéra ukladať?

Zo záhrady je to predovšetkým tráva a lístie (pozor na listy orecha), drobné vetvičky, mach, zvyšky rastlín (nie choré alebo napadnuté škodcami), triesky, hobliny, kôra alebo drevený popol. Z domácnosti potom biologický odpad, kávová usadenina, čajové vrecúška, zvyšky ovocia a zeleniny (bez chemického ošetrenia).

Vhodný výber miesta

Vyberte si také miesto, ktoré bude skôr v tieni. Slnečné lúče by ho mohli veľmi rýchlo a ľahko vysušiť.
Základnú vrstvu by mali tvoriť konáriky, ktoré zároveň vytvoria aj ideálnu drenáž a pomôžu kompost prevzdušniť. Medzi krajín a kompostom sa nesmie objaviť žiadna vrstva nepriepustná. Tá by zabránila v prístupe dážďovkám a pôdnym mikroorganizmom. Bez ich pomoci by žiadne prínosné hnojivo nevzniklo.