Sukulenty patrí medzi rastliny, ktoré nevyžadujú riadnu špeciálnu starostlivosť. Môžete ich vysadiť ako na záhrade, napríklad do skalky, tak aj do kvetináča na balkón, strešnú záhradu alebo terasu.
Ak sa rozhodnete si nejaké sukulentné rastliny zaobstarať, zistite si nároky na zeminu. Niektoré druhy totiž vyžadujú vápno.

Prečo si zaobstarať sukulenty?

Sukulenty majú zvláštnu telesnú stavbu, ktorá im umožňuje vydržať dlhší čas na slnku bez prísunu vody. Jedná sa o rastliny, ktoré majú dužinaté listy alebo stonky, do ktorých sa voda ukladá. Korene majú umiestnené blízko pod povrchom, môžu teda v období dažďov absorbovať dostatok vody, ktorú si potom vo svojom tele uchovávajú po dlho dobu.
Niektoré druhy vytvárajú ružice s dužinatých listov bez stonky, iné zase majú naopak drevnatý stonku, na ktorého konci sa vytvárajú ružice z listov.


Ako sa starať o sukulenty?

Ako už bolo povedané vyššie, sukulentné rastliny nevyžadujú žiadnu špeciálnu starostlivosť. Majú rady jasné svetlo, neumiestňujte ich teda do polotieňa alebo dokonca tieňa. Ideálnou voľbou je južná časť záhrady, v prípade balkóna alebo terasy potom ich slnečné časti.
Zálievku je potreba zabezpečiť pravidelnú a to aj počas zimy, keď postačí raz za dva mesiace. Pozor na nadbytočný prísun vody, ktorý by mohol spôsobiť hnitie.

Aké druhy si zaobstarať?

Medzi teplomilné sukulenty sa radí aloe, tučnolisty, kaktusy alebo kolepojka. Ak nemáte čas alebo priestor rastliny na zimu ukladať, kúpte si rozchodníky a skalnice. Tie môžu byť aj v kamenistej stráni. Ak ich chcete umiestniť na záhradku alebo balkón, môžete ich zasadiť do kameninovej misy. Skalnica je nezmar, rastie všade, nevadí mu sucho ani nedostatok živín. Nie je náročný ani na priestor, dariť sa mu bude vo skalace aj medzi rozpálenými kameňmi. Odolné voči mrazu sú aj niektoré druhy agávovníkov či opuncií.