Ak patríte medzi milovníkov vína, tak veľmi dobre viete, že je potrebné ho správne skladovať. Ak bývate v rodinnom dome alebo vlastníte záhradu, môžete si postaviť vlastný vínna pivnica. Ak túto možnosť nemáte, môže byť vhodnou voľbou domáca vinotéka.

Vínna pivnica

Je to priestor, kde sú optimálne podmienky pre uskladnenie vína. Jedná sa predovšetkým o stabilnú teplotu, vlhkosť a decentné svetlo. Víno je produkt rýchlo podliehajúce skaze, je teda nutné mu vytvoriť podmienky, ktoré ho ochráni. Takéto ponúka práve vhodne postavený vínna pivnica. Môžete ho vybudovať ako samostatne stojaci objekt či ako miesto, ktoré nadväzuje na už stojace stavbu. Možností výstavby je hneď niekoľko – hĺbené alebo povrchové. Veľmi dôležitým faktorom je správna vlhkosť miestnosti. Ak je vysoká, vzniká riziko vzniku plesní. Pri nízkej vlhkosti zase dochádza k vysychaniu korku, ktoré uzatvára vínnej fľaše. Niektoré firmy dokonca ponúkajú pivnice vybavené, ktoré iba umiestnite do vhodného priestoru. Vybrať si môžete ako tradičné murované alebo kombinované s prvkami dreveného masívu. Ak patríte medzi milovníkov dizajnu, potom práve vám sú určené vínne pivnice presklené alebo s kovovou konštrukciou.

Domáca vinotéka

Ak nemáte možnosť výstavby vínnej pivnice ale napriek tomu hľadáte spôsob, ako uskladniť víno, popremýšľajte nad domácou vinotékou.
Vyberať si môžete z celej rady zaujímavých modelov, záleží len na tom, koľko priestoru môžete na vinotéku vyčleniť a tiež koľko fliaš vína chcete naraz uskladniť. Môžete si zaobstarať vinotéku vstavanú alebo voľne stojace, ktorá sa stane originálnym a dizajnovým kúskom interiéru.
Aj výber materiálu je dosť široký, najčastejšie sa stretneme s vinotékami s kovovou konštrukciou, ktoré sú cenovo dostupné. Ak patríte medzi milovníkov prírodných materiálov, porozhliadnite sa po vinotéke s drevenými policami. Tieto kúsky ponúkajú elegantnejší vzhľad a sú vyrábané z veľmi kvalitných druhov dreva, ktoré ponúkajú dlhú životnosť.