Ak staviate či rekonštruujete dom a rozhodujete sa nad tým, ako zvoliť typ vykurovania, popremýšľajte o tepelnom čerpadle. Tradičné spôsoby, medzi ktoré patrí kotly na uhlie alebo drevo, začínajú byť finančne nevýhodné a okrem toho majú negatívny vplyv na životné prostredie. Tepelné čerpadlo sa tak pomaly, ale isto, stáva modernou alternatívou pre ekonomické aj ekologické vykurovanie. Možno teraz niekto môže namietať, že počiatočná investícia spojená s nákupom tepelného čerpadla a potrebných príslušenstva, je vyššia. Avšak náklady sa vám, v dohľadnej dobe, vráti.

Ako tepelné čerpadlo funguje?

Záleží na tom, akú variantu uprednostňujete. Tepelný zdroj môže odoberať teplo zo zeme, vzduchu alebo z vody, to potom použije pre vykurovanie domu. Každý druh tepelného čerpadla je trochu iný a to práve v závislosti na médiu, ktoré pre vykurovanie používa. Medzi najčastejšie používaná patrí čerpadlá vzduch / voda. Teplo čerpajú z okolitého vzduchu, to potom odovzdajú do vykurovacieho systému s vodou. Možno vybrať aj variantu do podlahového vykurovania. Čerpadlo typu zem / voda potrebuje pre svoju činnosť teplo z podzemia, ktoré odovzdáva do vykurovacej vody. Pre tento spôsob vykurovania je nutný podzemné vrt alebo plošný kolektor umiestnený pod záhradné plochu. Tento typ tepelného čerpadla je veľmi účinný a je vhodný aj do miest, kde sa objavujú častejšie mrazy. Je to preto, že vrty a kolektory sa umiestňujú pod zem, tam je teplota po celý rok stabilné.

Aké výhody ponúkajú tepelné čerpadlá?

Po počiatočnej investícii je to predovšetkým lacná prevádzka. Medzi ďalšie výhody patrí absencia závislosti od cien energií, ktoré sú pre vykurovanie domu iným spôsobom potrebné a okrem toho sa neustále navyšujú. Samozrejmosťou je ekologickú prevádzku, ktorý zaisťuje neznečišťování životného prostredia. Ak budete mať dom dokonale zateplený, môžete ho pomocou tepelného čerpadla nielen vykurovať, ale aj ohrievať vodu takmer celoročne. Bonusom je aj fakt, že tepelné čerpadlá nepotrebujú takmer žiadnu údržbu.