Záclony a závesy sú dekorácie, ktorá pri správnom výbere, dodá šmrnc každej miestnosti. Súčasná ponuka je dosť veľká a neustále sa rozširuje. Vyberať si môžete rôzne druhy materiálov, farieb i vzorov, ktoré sú vhodné do každého interiéru.

Na čo sa zamerať pri výbere?

Než si záclony alebo závesy zaobstaráte, najprv sa zamyslite nad tým, aké farby a odtiene v miestnosti alebo v byte prevládajú. Nachádzajú sa na vybavená bytu nejaké vzory – geometrické alebo kvetinové? Tiež štýl interiéru zohráva pri výbere dôležitú úlohu. Je váš štýl bývania klasický, moderný či retro? Tiež si ujasnite štýl záclon či závesov. Páči sa vám jemná lesklá organza, husto tkaný vokál, zvrásnený sachs alebo dáte prednosť luxusné výšivke?
U záclon sú klasikou modely v bielom prevedení. Obávať sa však nemusíte ani farebných variácií. Majte však na pamäti, že by mali ladiť s celkovým interiérom konkrétnej miestnosti. Pri výbere záleží aj na konkrétnej miestnosti. Ak si kupujete záclonu do obývacej izby alebo kuchyne, siahnite do ponuky typov priepustnejšie, tie pustí do miestnosti viac slnečných lúčov. Do spálne alebo detskej izby naopak siahnite na vzor hustejším.

Ako kombinovať vzory?

Všetkého veľa škodí, to platí aj pre kombinovanie vzorov. V miestnosti by mal dominovať len jeden vzor. Ak máte teda vzorovanou sedaciu súpravu alebo koberec, záclony alebo závesy by mali byť skôr jednoduchšie a bez vzorov.
Vyberať môžete z celého radu rôznych typov záclon. Najviac luxusné je organza. Záclony z nej vyrobené pôsobí ľahkým a vzdušným dojmom. Pre jej výrobu sa využívajú veľmi husto tkaná vlákna, látka si však zachováva priehľadnosť.
Do klasického interiéru môžete siahnuť do ponuky záclon vyšívaných. Pokiaľ máte vzorované závesy, voľte radšej záclony hladké.
Závesy sú vhodnou voľbou predovšetkým do miestností s vysokými stropmi a veľkými oknami.