Ak by sme sa chceli pozrieť na najobľúbenejšie podlahy v domácnostiach, v súčasnosti štafetu preberajú vinylové podlahy. Aj donedávna jednoznačná voľba číslo jeden pre väčšinu, laminátové podlahy, však majú stále čo ponúknuť.

Každý druh má svoje výhody, ale pokládku zvládnete, nech si vyberiete akokoľvek

Rozhodovanie sa, či zvoliť modernú vinylovú podlahu, alebo ostať verný overenej laminátovej podlahe, býva väčšinou záležitosťou ceny. V tejto oblasti má stále navrch laminátová podlaha a tak je stále jasnou voľbou hlavne pre tých ľudí, pre ktorých je cena významný rozhodovací faktor.

Naopak, v prospech vinylových podláh hovorí hlavne 100% vodeodolnosť, o ktorej vám zaručene každý predajca, či zástanca vinylových podláh, určite už hovoril. Taktiež v prípade, že plánujete podlahové vykurovanie, je veľké plus vinylových podláh to, že majú najnižší tepelný odpor. Áno aj laminátové podlahy sú vhodné pre podlahové vykurovanie, ale vinyl je na tom skrátka lepšie.

Jednu vec majú však tieto dva druhy podlahy spoločnú. Ich pokládku zvládne každý! Laminátové podlahy sa dnes už zrejme všetky vyrábajú s takzvaným clickovým spojom. Rôzny výrobcovia môžu mať tieto spoje mierne odlišné v závislosti od vlastných patentov, ale princíp je rovnaký.

Pokládka laminátovej podlahy je jasná záležitosť, pri vinyle je už viac možností

Pri stále viac populárnych vinylových podlahách môžete však nájsť viac spôsobov pokladania. Tie s hrúbkou 5-6mm sa vyrábajú väčšinou taktiež s clickovým spojom podobne ako podlahy laminátové. Rozdiel je v tom, že pod vinylovú podlahu sa dáva kročajová podložka s vyššou hustotou.

Niektoré vinylové podlahy s clickovým spojom sa dajú aj celoplošne lepiť. Takéto lepenie priamo na betónový podklad je však záležitosťou hlavne tenších vinylových podláh s hrúbkou 2-3mm.

Najmodernejší druh vinylovej podlahy nevyužíva ani jeden z týchto spôsobov pokládky. Ide o takzvanú „loose lay“ podlahu, ktorá sa voľne kladie na rovný, suchý a hladký betón, ktorý bol predtým napenetrovaný. A ako drží na mieste? Jednak pomocou protišmykových elementov na spodnej strane a zároveň vďaka váhe zhruba 15kg na štvorcový meter.

Zdroj obrázka:

Autor: Gorodenkoff / Shutterstock.com