Všetci túžime po tom, aby náš domov bol nielen útulný a príjemne a účelne zariadený, ale tiež aby náklady na jeho prevádzku boli čo najnižšie a čo najmenej zasiahli do nášho rodinného rozpočtu. Ak sa chystáte stavať alebo rekonštruovať rodinný dom, pouvažujte o nízkoenergetickom bývaní.

Aké vlastnosti má nízkoenergetický dom?

Nemusíte mať obavu, jedná sa o klasickú stavbu, ktorá je realizovaná takým spôsobom, ktorý minimalizuje predovšetkým vykurovanie a môžete tak dosiahnuť veľkých finančných úspor. Tiež nie sú potrebné žiadne technicky náročné zariadenia so špeciálnou obsluhou.
Nízkoenergetické domy ponúkajú nielen menšie náklady na vykurovanie ale aj minimálne tepelné straty, takmer žiadnu závislosť na raste cien energií a tiež kratšie vykurovaciu sezónu. Bonusom je potom príjemná klíma a vzduch bez alergénov a prípadných plesní.
Pre výstavbu sa využívajú moderné technológie a kvalitné druhy materiálov.

Priebeh výstavby

Než sa začne so samotnou realizáciou stavby, je potrebné premyslieť a vybrať vhodné miesto. Mal by to byť taký priestor, kam po väčšinu dňa svieti slnko. Energia sa dá šetriť aj tak, že budú naplánované menšie plochy stien a ich tvary budú čo najviac jednoduché, bez zbytočných rohov a výklenkov. Veľkú úlohu hrá tiež maximálnu zateplenie.
Zasklenie presklených priestor je potrebné zaistiť čo najkvalitnejšie, aby sme zamedzili tepelným únikom. Na ohrev vody sa čas to používajú solárne systémy.
Väčšina nízkoenergetických domov disponuje špeciálnymi systémami vetrania, ktoré je riadené a ktorých princípom je pravidelný prísun čerstvého vzduchu. Samozrejmosťou je pravidelné vetranie.
Nevýhodou môžu byť trochu vyššie náklady pri výstavbe. Tie sa však v dohľadnej dobe vráti formou úspory za ušetrené energie.