Aj napriek tomu, že v moderných interiéroch čoraz častejšie nachádzame nábytok s bezúchytkovým otváraním, rozhodne nemôžeme povedať, že nábytkové úchytky už na trhu nemajú svoje miesto. Opak je pravdou. 

Nie každý obľubuje bezúchytkové otváranie 

Ako sme už povedali v úvode, bezúchytkové otváranie je síce veľmi populárne, ale treba povedať aj to, že nie každému vyhovuje. Pre mnohých ľudí je moderný minimalistický štýl „podtrhnutý“ bezúchytkovým ovládaním až príliš strohý a naopak vyhľadávajú nábytok, pri ktorom sa môžu vyhrať aj s tými najmenšími detailami. 

Ak patríte medzi týchto ľudí, milujete v interiéri rôzne dizajnové detaily a dávate si záležať napríklad aj na dizajne kľučiek interiérových dverí, potom je šanca, že budete skôr hľadať nábytok, pri ktorom budete môcť svojho dizajnérskeho ducha prejaviť aj na takom zdanlivom detaile, akým sú nábytkové úchytky. Podľa čoho si však vybrať tie pravé? 

Od dizajnu po povrchovú úpravu 

Pri nových úchytkách budete celkom určite riešiť najskôr ich dizajn. Okrem štandardných tvarov máte k dispozícii aj rôzne originálne vyzerajúce druhy, ktoré môžete zladiť s celkovým dizajnom interiéru a vašim vkusom. 

Druhým parametrom je materiál úchytiek. Najčastejšie sa používajú rôzne zliatiny zinku, či hliníka, ale môžete mať úchytky napríklad aj z dreva. Do detských izieb sa skvelo hodia plastové úchytky, ktoré sú dostupné a často sú v tvaroch, ktoré sú bezpečné práve pre použitie v detských izbách. Materiálov je však viac, výber je hlavne ovplyvnený materiálom nábytku a hľadaním tej správnej kombinácie. 

V neposlednom rade je dôležitá aj povrchová úprava. Samozrejme aj tu ide v určitej miere o dizajn, ale dôležitá je aj odolnosť. Predsa len, úchytky sú najnamáhanejšími časťami nábytku. Na výber máte eloxovanú alebo lakovanú úpravu v matných a lesklých variantoch. Ak sa chcete vyvarovať odtlačkom prstov, ideálne sú brúsené varianty. 

Zdroj obrázka: 

Autor: timltv / Shutterstock.com