Jedná sa o prírodný materiál, ktorý poskytuje popínavá rastlina vyskytujúca sa predovšetkým v oblastiach Indonézie, Malajzie a Filipín. Pre výrobu nábytku či doplnkov z prírodného ratanu sa používajú palmové liany, ktorých šľahúne dorastajú do dĺžky až 100 metrov. Celá ich dĺžka má vždy rovnaký priemer. To je jeden z dôvodov, prečo sú liany tak pevné. Sú však tiež ohybné, odolné a ľahké.
Do interiéru vnáša ratan príjemnú atmosféru s nádychom prírody. Je vhodný aj na terasu, balkón či záhradu.
Ratanový nábytok i doplnky využívali ľudia už v dobách starobylého Egypta a to vďaka výhodám, ktoré ponúka.

Výhody prírodného ratanu

Prírodný ratan je materiál priedušný, ľahký (s nábytkom z neho vyrobeným sa veľmi ľahko manipuluje), hypoalregenní (vhodný do domácnosti, kde žije alergik) a nenáročný na údržbu.
Svojmu majiteľovi ponúka elegantný vzhľad (atraktívny dizajn) a neopakovateľnú atmosféru, ktorá vytvára. Pokiaľ patríte medzi zástancov prírodného štýlu, môžete si zaobstarať ratanový nábytok či doplnky nielen na terasu či balkón, ale aj do obývacej izby, spálne alebo kuchyne.

Vďaka nízkej váhe materiálu sa s nábytkom veľmi ľahko manipuluje, môžete ho teda kedykoľvek umiestniť kamkoľvek, podľa potreby. Presuny zvládnu aj osoby staršie a dokonca aj deti.
Prírodný ratan je materiál veľmi odolný. Možno by sa mohlo zdať, že je krehký, ale opak je pravdou. Je to jeden z najpevnejších a najodolnejších prírodných materiálov. Nábytok z neho vyrobený má veľmi dlhú životnosť.
Ak si kupujeme kreslo alebo sedačku, očakávame od nej pohodlie a to ratanový nábytku ponúka. Je veľmi pohodlný a ak chcete ešte zvýšiť jeho komfort, doplníte ho o polstrovanie, ktoré môžete kedykoľvek vymeniť. Vďaka tomu ozvláštnite, bez zbytočne veľkých výdavkov, aj svoj interiér.
Výber ratanového nábytku je dosť široký. V ponuke nájdete nielen stoličky, leňošky, kreslá, lehátka alebo dokonca sedačky, ale aj stoly a ďalšie doplnky. Môžete si tak vytvoriť celú nábytkovú zostavu.