Ak sa povie paraván, možno si väčšina z nás predstaví doplnok v obchode, ktorý slúži na prezliekanie. Niekomu sa zase vybaví lekárska ordinácia. Nie každý si však uvedomuje, že paravan môže byť tiež dokonalou dekoráciou a zároveň i šikovným pomocníkom nášho interiéru. Skvele rozdelí akýkoľvek priestor, vytvorí kúsok súkromia a vďaka svojej ľahkosti a mobilite ho môžeme premiestniť kedykoľvek a kamkoľvek len budeme potrebovať. Hodí sa ako do interiéru klasického, tak i moderného. Nespornou výhodou je aj možnosť, že ho môžeme kedykoľvek zložiť a uložiť do skrine alebo napríklad pod posteľ.

Materiál

Pre výrobu paravánov sa využíva celý rad rôznych materiálov. Pre konštrukciu je to predovšetkým drevo, kov či bambus a ako výplň potom plast, papier, sklo, dekoračné textil či drevo. Výber je teda široký a ak sa pre nákup paraván rozhodnete, určite vyberiete taký model, ktorý bude do vášho interiéru vhodný. Paravan môže tvoriť iba nenápadný doplnok interiéru alebo to môže byť kúsok solitérne, ktorý dodá miestnosti originalitu. Podľa tohoto hľadiska teda voľte ideálny model. Ak sa rozhodnete pre kúsok v prevedení polopriehľadnom, napríklad z mliečneho skla, môžete si pohrávať so svetlom a tieňom, máte možnosť čítať miestnosti ztemnit.

Možnosti využitia

Paravan sa dá umiestniť do akéhokoľvek priestoru. V obývacej izbe môže slúžiť pre vytvorenie pracovného zákutia alebo miesta určeného pre relaxáciu či čítanie. V spálni oddelí priestor určený na prezliekanie od priestoru určeného k spánku. V kúpeľni môže oddeliť napríklad bidet či toaletu, ak sa tu nachádzajú, od ostatných častí. V detskej izbe ho využijete pre oddelí miesta, kde sú umiestnené hračky. Ak detská izba obývajú dve deti, môžete im vytvoriť súkromný priestor. Na paravan môžete umiestniť tiež vreckárov, kam je možné uskladniť hračky, stavebnice alebo knižky. Pokiaľ máte kuchyňu väčších rozmerov. Môžete v nej, vďaka paraván, vytvoriť jedálenský kút, ktorý tak dokonale oddelíte od časti, kde sa pripravujú pokrmy.