Liečivá sila niektorých byliniek sa využíva od čias veľmi dávnych. Poznatky o bylinkách a ich účinkoch sa odovzdávali z generácie na generáciu. Využívajú sa na prípravu bylinných nálevov a čajov (podpora dobrého spánku, upokojenie, proti ťažkostiam zažívacieho charakteru), na výrobu bylinných tinktúr (nakladajú sa do liehu) alebo sa z nich získavajú esenciálne oleje. Tie sa potom používajú pre ďalšiu výrobu (telové oleje, parfumy, základ aromaterapia). Pokiaľ sa jedná o bylinky kvitnúce, môžete si ich usušiť a vytvoriť z nich nádherné sušené aranže.

Bylinné čaje

Liečivé bylinky sa v domácich podmienkach najčastejšie využívajú na prípravu bylinných čajov, ktoré môžete popíjať počas celého roka. Počas sezóny môžete používať bylinky čerstvé. Pre neskoršie použitie, predovšetkým pre obdobie zimné, si ich môžete nasušiť a uložiť do zásoby.


Medovka ponúka účinky upokojujúce. Je vhodná proti úzkosti, nepokoja a nespavosti. Vďaka svojej jemne citrónovej chuti sa teší veľkej obľube. Mäta obsahuje mentol, ten napomáha znižovať napätie hladkého svalstva a tým bráni vzniku bolesti. Mätový čaj je vhodným pomocníkom pri ťažkostiach zažívacieho rázu, podporuje vylučovanie tráviacich štiav a je teda vhodný v prípade nechutenstvo alebo ťažkostiach s trávením. Ak sa u vás objavia zápaly dýchacích ciest, môžete mätu použiť pre inhalácie. Upokojujúce účinky ponúka harmanček, ktorý navyše podporuje dobré trávenie. Veľmi obľúbenou kvitnúce bylinkou s príjemnou vôňou je levandule, ktorej fialové kvietky ozdobia každý záhon. Čaj z nej pripravený má upokojujúce účinky, tiež podporí lepšie trávenie a pomáha pri bolestiach hlavy. Nádherné kvety s liečivými účinkami má tiež nechtík. Odvar z neho pripravený prečistí organizmus, podporí krvný obeh a keď si pripravíte masť, bude to skvelý pomocník na hojenie rán. Ženskou bylinkou je rebríček, ktorý pomáha pri gynekologických ťažkostiach.