Ak bývate v rodinnom domčeku so záhradou a máte doma štvornohého chlpáča, zaiste ste premýšľali nad tým, ako záhradu upraviť, aby bola pre vonkajšie pobyt chlpáč bezpečná. V prvom rade je to samozrejme vhodný plot. Otvory v ňom nesmú byť príliš veľké, aby nimi zviera neprestrčilo hlavu.

Na čo pamätať a na čo dať pozor?

Ak bude pes zdržiavať na záhrade počas celého roka, musíte mu ponúknuť vhodné bývanie. Ideálnou voľbou je búda so tienistú terasu, ktorá ho ochráni proti horúcim slnečným lúčom a kam sa bude môcť schovať počas daždivých či mrazivých dní.
Väčšina psov miluje vodu, môžete teda na záhradu zaobstarať malé jazierko, ale pozor na brehy. Tie by sa mali zvažovať len veľmi pozvoľna, aby sa pes z jazierka dostal ľahko von. Tiež mu doprajte dostatok priestoru pre pohyb, ktorý pes potrebuje a vyžaduje. Akonáhle sa bude nudiť, zaručene si bude vyhľadávať nejakú zábavu.
Čo sa akýchkoľvek materiálov týka, voľte také, ktorých plochu nerozpália žeravé slnečné lúče. Na záhony či okolo stromov môžete použiť mulčovaciu kôru, tá psie labky nijako neohrozuje.
Vzhľadom k tomu, že pes je zviera veľmi zvedavé, udelíte mu radosť nejakým vyvýšeným miestom, z ktorého bude môcť pozorovať najbližšie okolie. Môže to byť napríklad plochý kameň v tieni alebo vyvýšené miesto vytvorené navezením malého množstva hliny.

Ak máte psa, ponúknite mu značkovacie kamene alebo bloky, vyhnete sa tak ťažkostiam spojeným so značkovaním stromov kríkov alebo záhonov.
Ak plánujete na záhradu sít alebo vysádzať okrasné rastliny, pozor na azalky, chryzantémy alebo ľalie, tie sú pre psy toxické. Tiež nástrahy na záhradný škodca by mohli psovi ublížiť. Jedná sa predovšetkým o pasce na hady, kuny alebo potkany.

Každý majiteľ psa vie, že čas s ním spoločne strávený má veľmi pozitívny vplyv na ľudskú psychiku. Pes nás vždy nadšene víta, je to dokonalý spoločník. Doprajte mu teda taký priestor, ktorý pre neho, v čase, keď ste v práci, bude príjemný a bezpečný.