Mole patrí medzi nevítaných návštevníkov. Darí sa im najmä v miestach, kde je vlhko a špina. Nemajú radi svetlo, preto sa ukrývajú do skríň a veľmi často do záhybu tkanín. Pre svoje rozmnožovanie potrebujú kľud. Vajíčka kladú tam, kde ich nikto neruší. Najviac škodí predovšetkým nenásytné larvy, ktoré sa živia vláknami s obsahom keratínu a látok bielkovinového charakteru. Tie nájdu vo vlne, peria alebo kožušinách.

Najdôležitejšia je prevencia

Mole sa vyskytujú predovšetkým v oblečení, ktoré sa dlho nepoužíva. Jedná sa predovšetkým o zimné šatstvo alebo napríklad periny na zazimované chalupe. Ak chcete týmto nezvaným a nevítaným návštevníkom zabrániť v tom, aby sa u vás usídlili, všetko čo chcete uložiť, najprv dokonale vyperte, vyčistite a nechajte dokonale uschnúť. Do skrine môžete tiež umiestniť plátené sáčky so sušenými bylinkami. Jedná sa o lipkavec, rozmarín, levanduľu, orechové lístie alebo pomarančovú kôru. Tieto vône nemajú mole zrovna v láske. Obdobné účinky ponúkajú aj zvyšky mydla. Tie môžete umiestniť do sieťky a zavesiť do skrine.


Okrem toho je dobré raz za čas skrine vyprázdniť, vytrieť vlhkou handričkou a nechať riadne vyschnúť. Od veci nie je ani občasná starostlivá kontrola oblečenia. Vnútorné priestory skríň nie je dobré tapetovať, pretože mole si vyžívajú práve v záhyboch tapiet.
Ak už nepozvaných návštevníkov vo svojej skrini objavíte, je potreba všetko oblečenie vyklepať a vyprať v čo najteplejšej vode a následne aj, ak to možno, vyžehliť. To oblečenie, ktoré prať, treba uložiť aspoň na týždeň do igelitového vrecka a umiestniť do mrazničky.

Tipy na záver

Ak sa chcete vyhnúť návšteve molí, eliminujte miesta, ktoré vyhľadávajú. Dôležité je nepreplňovať šatník a odevy, ak je to možné, nechať voľne zavesenie na ramienku. Skrine často vetrajte, mole nemajú radi prievan. Veci, ktoré ste už nosili, do skrine opäť neukladajte, najprv je vyperte.