Všetci vieme, že naše okolie bezprostredne ovplyvňuje našu náladu a psychické rozpoloženie. Nie sú to však len ľudia, ale aj interiér, v ktorom bývame. Je teda veľmi dôležité dobre rozmyslieť do akých farieb ho budeme ladiť. Každému sú príjemné iné farebné varianty, však nesmieme prechádzať fakt, že každá farba na nás nejakým spôsobom pôsobia. V podstate sa jedná o vplyv aktívne alebo pasívne. Poslednú kategóriu potom tvoria farby, ktoré sú neutrálne.
Svetlejšie farby miestnosť prevzdušní a budí dojem väčšieho priestoru, tmavšie tóny sú zase teplejšie a navodzujú pocit intimity.
Farebné ladenie miestnosti by sme mali tiež prispôsobiť jej cieľom, každá farba má totiž na našu psychiku iný vplyv.


Vplyv farieb

Červená farba podporuje našu energiu. Je to farba veľmi intenzívna, podporuje konverzáciu, zvyšuje krvný tlak, zrýchľuje dýchanie a srdcovú činnosť. Je vhodnou voľbou do obývacej izby, miestností určených pre kreatívnu tvorbu alebo do kuchyne.
Zelená upokojí naše oči. Pokiaľ ju vhodne nakombinujete s modrou a žltou, je to farba vhodná takmer do každej miestnosti.
Modrá znižuje krvný tlak, spomalí dýchanie a upokojí naše telo i myseľ. Je to dobrá voľba pre miestnosti určené na relaxáciu a k spánku. Aj v kúpeľni s touto farbou neurobíte chybu. Ak máte miestnosti s malým množstvom svetla, voľte pastelovo modré tóny.
Jasná modrá je vhodná do veľkej kuchyne. Tmavé modré tóny by mohli podporiť pocit smútku, pozor teda na ich používanie.
Fialová, predovšetkým jej tmavé odtiene je často spájaná s luxusom a kreatívne činností. Ľahšie tóny (levanduľová alebo lila) ponúkajú pokoj a relaxáciu.
Žltá prináša šťastie a pohodu. Je to farba vhodná do kuchyne, detskej izby alebo do kúpeľne.
Oranžová je farba veľmi energická, ideálny do miestností určených pre pohybové aktivity. Nie je vhodná do spálne alebo do priestorov určených pre relaxáciu.
Medzi neutrálne farby patria šedá, biela alebo čierna (tu však voľte s mierou). Sú to farby veľmi flexibilné, postačí pridať nejakú z farieb výrazných a okamžite tak celý interiér oživíte.