Aj keď si na obdobie záhradných grilovačiek, či posedení s rodinou, alebo s priateľmi ešte počkáme, ak ste minulý rok rozmýšľali nad tým, že by ste urobili na svojej terase nejaké zmeny, pri tých väčších nezaškodí pomaly ich začať riešiť. Aby ste na novú sezónu mali všetko pripravené.

Ochrana pred slnkom aj dažďom

 Platí to aj pre všetkých, ktorí sa rozhodli, že svoju terasu obohatia o pergolu. Moderné pergoly si síce vyžadujú väčšiu investíciu a plánovanie, ale rozhodne sú niečím, čo by vašej terase nemalo chýbať (ak to je vo vašich možnostiach).

Základnou funkciou pergol je zatieniť vašu terasu a ochrániť ju pred neželanými slnečnými lúčmi, ktoré hlavne počas letných horúčav rozhodne nie sú príjemné. Vďaka pergole môžete mať aj počas tých najhorúcejších dní na terase príjemný chládok. Veď sa nenecháte slnkom odradiť od trávenia voľného času vonku, no nie?

Okrem toho vás dokáže pergola ochrániť aj pred prehánkou. Nečakaný dážď dokáže tiež pokaziť príjemné posedenie na terase. S pergolou však stačí zatiahnuť strechu a môžete nerušene pokračovať ďalej. A keď dážď ustane? Ak by ste chceli strechu pergoly otvoriť, môžete to urobiť hoc aj hneď. Dômyselný odtokový systém sa postará o to, že voda, ktorá ostala na streche pergoly, stečie mimo vašej terasy.

Látkovú, či lamelovú strechu?

 Keď už hovoríme o strechách pergol, podľa typu strechy sa pergoly delia na dva základné druhy. Prvým sú pergoly s látkovou strechou. Tú môžete mať zatvorenú alebo otvorenú. Prirovnať sa to dá k roletám, ktoré máte buď zatiahnuté, alebo vytiahnuté a medzitým moc možností nemáte.

A potom sú tu ešte bioklimatické pergoly. Tie zase môžeme prirovnať k žalúziám, pretože majú lamelovú strechu. Lamely je možné vo veľkom rozsahu naklápať. Umožňujú tak lepšiu reguláciu množstva slnečných lúčov na vašej terase a vy tak získate väčšiu kontrolu nad klímou pod pergolou.

Zdroj obrázka:

Autor: Dimasik_sh / Shutterstock.com