Ak túžite po bývaní v rodinnom dome, môžete sa k nemu „dopracovať“ viacerými spôsobmi. Najjednoduchšou cestou je kúpiť dom, v ktorom už niekto býval a teraz ho predáva alebo ho majiteľ hneď postavil za účelom ďalšieho predaja. Alebo sa môžete rozhodnúť pre stavbu domu.

Ako bude váš dom vyzerať pri pohľade zvonka?

Aj v prípade stavby domu máte na výber. Jednoduchšou možnosťou je vybrať si podobu vášho nového domu z návrhov, ktoré vám ponúkne stavebná firma. Druhá možnosť je, že si všetko navrhnete podľa seba. To je náročnejšie, ale vo výsledku budete mať dom, ktorý bude dokonale odrážať váš vkus a predstavy.

V takomto prípade však musíte myslieť úplne na všetko. Chcete bungalov alebo viacposchodový dom? A čo vchod? Z vchodových dverí skladom u vášho dodávateľa si vyberiete len jedny a teda aj aj váš dom bude mať jeden vchod? Alebo k tomu pridáte napríklad aj prechod na terasu?

A aké rozhodnutia počas stavby urobíte vnútri?

A to sme sa ešte nedostali do interiéru! Výber farieb stien, podláh, interiérových dverí a samozrejme zariadenia jednotlivých miestností, to všetko utvára celkový interiér, ale nie je to prvoradé. V úvode sa totiž musíte zamyslieť nad tým, ako chcete riešiť dispozíciu vášho domu. A na túto voľbu má vplyv aj váš životný štýl.

Zjednodušene môžeme domy podľa dispozície rozdeliť na tie, ktoré v čo najväčšej miere využívajú otvorené priestory a na „klasickejšie“ domy, v ktorých sú všetky miestnosti striktne oddelené. A čo s tým má spomínaný životný štýl?

Ak ako rodina bežne trávite voľný čas spolu, vhodný bude pre vás čo najviac otvorený interiér. Naopak, ak každý člen vašej rodiny vrátane vás uprednostňuje väčšie súkromie, určite skôr oceníte, ak bude interiér domu viac členený na jednotlivé miestnosti.

Zdroj obrázka:

Autor: Leszek Glasner / Shutterstock.com