Genitálne bradavice – kondylómy predstavujú malé výrastky, ktoré sa objavujú v oblasti intímnych partií. Vznikajú ako následok sexuálne prenosnej infekcie HPV. Dajú sa veľmi ľahko rozoznať podľa vzhľadu.

Šírenie bradavíc

Bradavice sú veľmi silno nákazlivé a prenášajú sa pohlavným stykom, ale aj orálnym sexom. Nebezpečenstvo hrozí aj v prípade používania rovnakých uterák alebo rovnakej obliečky. Sú to výsledky infekcie určitým typom ľudského papilomavírusu. Inkubačná doba je v rozmedzí 2 – 8 mesiacov. Ak sa objaví u jedného z partnerov, potom je veľká pravdepodobnosť nákazy.
Vo väčšine prípadov nemávajú žiadne bolestivé prejavy. Môže sa však objaviť svrbenie alebo pálenie v oblasti intímnych partií. U mužov sa často tvoria na žaludi, miešku alebo v oblasti konečníka, u žien potom na vonkajšej aj vnútornej strane intímnych partií. Na vyššie spomínaných miestach sa objavujú v zhlukoch malé výrastky, ktoré svojim vzhľadom pripomínajú karfiol. HPV vírus a hpv bradavice sú veľmi zradné. Nemusia sa objavovať ihneď. Pokojne to môže byť aj po niekoľkých rokoch od nákazy.

Prevencia a liečba

V súčasnej dobe existuje očkovanie – tri typy HPV vakcinácie. Každý je na iný druh HPV. Najčastejším druhom je očkovanie proti rakovine krčka maternice.
Ak sa objavia genitálne bradavice, spôsobu ich odstránenia je hneď niekoľko. Existujú rôzne masti a krémy. Ďalšou možnosťou je leptanie, chirurgický zákrok alebo laser. Bradavice sa však môžu opakovane vracať.
Ako prevencia funguje pravidelná návšteva lekára. Dôležité je tiež dodržiavať správnu hygienu. Na intímnu hygienu ponúka vhodné prípravky značka GYNELLA® a to aj pre prípad, že musíte podstúpiť akýkoľvek druh zákroku na odstránenie genitálnych bradavíc. Vhodný prípravok je napríklad GYNELLA® Intimate Foam, s antimikrobiálnymi a upokojujúcimi účinkami.