Odhlučnenie, či akustická izolácia, to sú záležitosti, ktoré dôverne poznajú hlavne obyvatelia bytových domov. Susedské nažívanie je v bytovkách jednoducho „tesnejšie“ a prílišný hluk je častým zdrojom sváru medzi susedmi.

Najjednoduchšie je izolovať spoločnú stenu

Chrániť pred hlučnými susedmi sa však dá. Napríklad kvalitnou akustickou penou na stenu v kombinácii s inými materiálmi. Takáto konštrukcia dokáže výrazným spôsobom odhlučniť priestor a „uľaviť“ vašim ušiam a hlavne nervom.

Určitou výnimkou je strop. Ak máte nad sebou hlučných susedov, môžete podobnými „nástrojmi“ ako v prípade stien zabrániť prieniku reči, kriku, či zvukov z televízie, ale stále zostane hluk od kráčania, detského dupotu, posúvania stoličiek, či v prípade príliš aktívne žijúcich susedov aj hluk pri cvičení.

Ak sa k vám prenáša kročajový hluk, riešenie budete musieť nájsť spolu so susedmi

Vyššie spomenuté druhy hluku sa všeobecne označujú ako kročajový hluk. Problém pri kročajovom hluku je ten, že sa prenáša hlavne stenami a preto proti nemu nedokážete bojovať spomínanou zvukovou izoláciou stropu.

Riešenie takéhoto hluku musí prísť od vašich susedov. Je ním účinná kročajová izolácia pod plávajúcu podlahu. Áno, najlepšie je umiestniť kročajovú izoláciu pod poter, ale výrazne pomôže aj jej umiestnenie pod spomínanú plávajúcu podlahu alebo pod inú nášľapnú vrstvu.

Ak teda máte problém s takýmto typom hluku od vašich horných susedov, porozprávajte sa s nimi o možnostiach, ako tento hluk izolovať. Áno, zrejme nikto nebude kvôli vám kompletne rekonštruovať podlahu vo svojom byte, ale ak chcú vaši susedia zhodou okolností v blízkej dobe meniť podlahu, nemali by kročajovú izoláciu zanedbať. A to platí aj pre vás. Aj vy by ste totižto mali byť ohľaduplný k susedom pod vami.

Zdroj obrázka:

Autor: Geobor / Shutterstock.com