Žulové kocky vynikajú vysokou odolnosťou voči poškodeniu, tvrdosťou a farebnou rôznorodosťou. Sú výborným doplnkom na akékoľvek miesto, kde dokážu navodiť príjemnú atmosféru. Vďaka nepravidelným tvarom pôsobia nadčasovo a zároveň prirodzene. Ako vytvoriť žulový chodník, cestu, terasu?

Pokiaľ ste sa rozhodli pre žulovú dlažbu a chcete ju ukladať sami, prečítajte si krátky návod, ktorý vám v tom pomôže. V prvom rade treba myslieť na podklad, ktorý bude pre žulové kocky najväčšou oporou. Najlepším podkladom je odjakživa piesok. Dokáže zrovnať každý nerovný povrch a s kockami sa dá jednoducho pracovať aj počas ukladania. Stačí, keď na dané miesto necháte doviesť potrebné množstvo piesku a vytvoríte z neho rovný povrch.

Žulové kocky na malé aj veľké plochy

Pokiaľ máte zrovnaný a pripravený povrch, môžete prejsť na ďalšiu fázu ukladania. Najlepším spôsobom je ukladanie po kúskoch. Určte si koľko radou idete robiť naraz, najlepšie tri a začnite ukladať. Každá kocka je iná, no to zabezpečí, aby povrch vyzeral originálne a dizajnovo. Pred uložením každej kocky zrovnajte povrch rukou, vložte kocku a zaklepte ju do hĺbky cca 15 milimetrov. Takto jednu po druhej ukladajte žulové kocky, ktoré neskôr vytvoria originálny obrazec.

Jednou z možností ako ukončiť kraje poukladaných kociek, je obrubník. Kamenné obrubníky sú materiálom, vďaka ktorému bude chodník vyzerať estetickejšie a upravenejšie. Zároveň bude žulové kocky držať po kope a pevne. Kamenné žulové obrubníky sú vyrobené z prírodných materiálov, v rôznom farebnom prevedení. Jednou z výhod je aj odolnosť voči mrazom a teplu.

Ak máte celú plochu hotovú a rovnomerne uložené všetky kocky, je čas zasypávať. Ešte pred ním ale poriadne skontrolujte, či medzi uloženými kockami netrčí pár kúskov, ktoré by mohli zbytočne spôsobovať zranenia a zakopávanie. Všetky kocky by mali prevyšovať cca o 1 centimeter. Všetky kocky zasypte materiálom, ktorý ste použili na tvorbu základu.

Čo sú žulové kocky?

Žulové kocky sa používajú v exteriéri, najčastejšie sa využívajú na dláždenie záhradných plôch. Možností ako a kde uložiť žulové kocky máte mnoho. Využívajú sa na uloženie námestia v obci a meste, parkoviská, terasy, chodníky a ďalšie. Materiál vyniká najmä odolnosťou voči mrazu a teplu preto je vhodný do rôznych oblastí.