Pri triedení odpadu sa častokrát zabúda na elektroodpady, čo nie je pre našu planétu vôbec prospešné. Elektroodpady, batérie a akumulátory rozhodne nepatria do prírody. Ich miesto však nie je ani v zmesových či farebných kontajneroch.

Žiaľ, na Slovensku bola dosiaľ situácia, že z elektroopadov, batérií a akumulátorov sa tvorili v prírode skládky. To sa však pred niekoľkými rokmi našťastie zmenilo a aj tento druh odpadu si našiel svoje čestné miesto. Triedenie je v dnešnej dobe mimoriadne dôležité z hľadiska udržania si čistoty na našej planéte. Elektroodpady nie sú výnimkou a práve to je dôvod, prečo má ich triedenie dnes tak veľký význam.

Čo patrí medzi elektroodpady?

Do elektroodpadov zaraďujeme rôzne elektronické zariadenia. Medzi tie patria napríklad televízory, rádiá, počítače, baterky, práčky, kávovary či kuchynské prístroje rôzneho druhu. Prečo má význam ich triedenie? Odpoveď je jednoduchá. Elektroodpad je zložený zo zmesi rôznych materiálov – ťažkých kovov, nebezpečných chemikálií, a tiež PVC plastov.

Spätný zber – aké výhody prináša?

V posledných rokoch sa veľmi výrazne riešilo triedenie elektroodpadu rôzneho druhu. Nakoniec sa vymyslel tzv. spätný zber, ktorý sa považuje sa vysoko ekologické riešenie. Význam je v tom, že elektroodpad jednoducho pôjdete dať do obchodov s elektrospotrebičmi. V týchto organizáciách sú povinní predajcovia od vás tento odpad zobrať bezplatne, bez povinností zakúpenia nového tovaru.

Na týchto miestach sa elektroodpad spotrebuje a dokonca sa z neho v niektorých prípadoch môžu zhotoviť aj ďalšie výrobky. Nádoby na elektroodpad sú po novom uložené aj na pošte, úrade či v školách. Taktiež postupne vznikajú špeciálne kontajnery, ktoré sú vhodné na triedenie výlučne tohto odpadu.

Triedenie akéhokoľvek odpadu má v dnešnej dobe obrovský význam. Preto neváhajte a informujte sa o tom, kam je vo vašej obci možné zaniesť elektroodpad. Výrazne tým pomôžete prírode a zároveň aj celej planéte.