Čo sa tienení okien týka asi ešte nikdy nebolo na trhu toľko možností na výber ako práve v poslednej dobe. Veľa ľudí si v súčasnosti volí hlavne exteriérové formy tienenia pre ich praktické výhody, ale ak chcete, aby tienenie vašich okien bolo zároveň skvelým dizajnovým prvkom vašej domácnosti, treba ho „presunúť“ dovnútra. 

Starostlivo vybraným závesom nič nepokazíte 

Ak vám ide aj o dizajn interiéru, „klasikou“ sú pekné závesy na mieru. Tie sa totižto poľahky stanú dominantou akejkoľvek miestnosti. Áno, závesy sú skutočne výrazným prvkom a preto by ste ich výber nemali „odfláknuť“.

Je potrebné, aby ste so zreteľom na zariadenie a dizajn vášho interiéru vybrali závesy z vhodnej látky a so správnym vzorom. A to aj v prípade, že nebudú zakrývať celé okno, ale slúžiť výlučne len ako dekorácia po stranách. Vtedy sú v podstate len dizajnovým prvkom a tak by ich vzhľad mal byť bezchybný.

Chcete sa odlíšiť?

Alebo si prajete skôr niečo skutočne originálne? Čo takto vyskúšať krásne japonské steny? Že neviete, čo to je? Japonská stena je posuvný systém, ktorý by sme zjednodušene mohli opísať ako látku na koľajničkách. Skladá sa z látkových panelov rôznej šírky od 30 do 150 cm. Nosné prvky možno namontovať na stenu nad okno alebo až na strop. Koľajničky mávajú 2 až 5 drážok v závislosti od počtu panelov, ktorých môže byť až 8.

Ovládajú sa buď „priamo“ rukou, šnúrkou, alebo motoricky. Využívajú sa najmä pri veľkých francúzskych oknách alebo pri balkónových zostavách. Ak nad japonskou stenou rozmýšľate, treba si v prvom rade uvedomiť, že sa nedá úplne skryť, vždy bude vidieť aspoň jeden panel, za ktorý môžete skryť všetky ostatné.

Ak vám takáto „nevýhoda“ nevadí, môžete sa pripraviť na ohromný výber látok. Vybrať si môžete priehľadné, zatemňujúce, či screenové látky, cez ktoré nevidno dnu, ale von áno. Ponuka vzorov je naozaj bohatá. Od kvetov, cez detské motívy a mnohé ďalšie až po možnosť nechať si stenu potlačiť vlastným vzorom.

Zdroj obrázka:

Autor: GingerKitten / Shutterstock.com