Lákalo vás niekedy otužovanie alebo patríte skôr k uzimneným typom, ktoré sa radi počas zimných mesiacov ukrývajú doma pod dekou a vyhýbajú sa studenému počasiu? Pod pojmom otužovať sa si mnohí okamžite predstavia vysekanú dieru v zamrznutom jazere a ľudí kúpajúcich sa vo vode, ktorej teplota ani z ďaleka nesiaha plusovým hodnotám. Realita otužovania je však úplne iná a jeho rôzne formy dokáže hravo zvládnuť každý, kto sa rozhodne túto „studenú“ výzvu vyskúšať.

Otužovaním za zdravím (fyzickým i psychickým)

Otužovanie podstatným (a priaznivým) spôsobom ovplyvní vaše zdravie. Existuje množstvo vedecky podmienených dôkazov, ktoré priamo odkazujú na pozitívny vplyv otužovania na posilnenie imunitného systému organizmu. Jesenné a zimné obdobie je častokrát sprevádzané častými chrípkami, nachladnutiami a poklesom imunity – i to sú zdravotné problémy, ktoré značne dokáže pravidelné otužovanie eliminovať. Otužovanie napomáha nie len nášmu fyzickému, ale i psychickému zdraviu. Dodáva nášmu telu energiu, podporuje kreatívne myslenie, sústredenie, eliminuje stres a úzkosti. Navyše, otužovaním prekračujeme svoju zónu komfortu, čo nám dodáva pocit sebavedomia, sebadôvery a radosti zo zdolanej výzvy. Navyše, vďaka otužovaniu nebudete počas zimy pociťovať veľké teplotné šoky.

Jedným zo základných spôsobov otužovania sa, je zbavenie sa zvyku nadmernému vrstvenia oblečenia. Zbytočné nosenie niekoľkých vrstiev oblečenia nám dokáže urobiť ešte väčšiu šarapatu, akoby ste svoj obľúbený hrubý sveter nechali radšej doma v skrini. A veru vyskúšajte to. Je to podobné, ako pri lyžovaní, kedy tiež nie je potrebné nadmerné množstvo lyžiarskeho oblečenia. Keď sa vydáte na lyže, dôležité je najmä nosenie termo prádla a nákrčníkov, nie je však potrebné nadmerné vrstvenie pod lyžiarskou bundou či nohavicami.

Ďalší príklad otužovania sa sú pravidelné studené sprchy. S ich praktizovaním postačí začínať postupne, kedy si postupne dňami budovania svojho zvyku navyšujete čas strávený pod studenou vodou a znižujete teplotu sprchy. Nezabúdajte, že spôsob otužovania sú i pravidelné prechádzky v nepriaznivejších vonkajších teplotách. To všetko a omnoho viac vás môže pripraviť i na moment vonkajšieho kúpania sa počas zimných mesiacov.