Pri stavbe domu a často aj pri jeho modernizácii musíme zvoliť zdroj tepla na vykurovanie. Ak sa pozemok nachádza v blízkosti siete zemného plynu alebo už má plynovú prípojku, zvyčajne sa rozhodneme pre vykurovanie týmto palivom. Ak v okolí nie je plynovod, môžete použiť rovnako pohodlný, hoci drahší kvapalný plyn z nádrže.

Použitie plynovej nádrže na LPG je preto ideálne na pozemku vzdialenom od iných budov, kde ešte nie je inštalovaná sieť.

Domáca plynová inštalácia má mnoho výhod, medzi ktoré patrí napríklad jednoduchá montáž. Vďaka svojej univerzálnosti sa skvapalnený plyn môže používať na napájanie rôznych plynových spotrebičov v objekte – či už ide o sporák alebo kotol ústredného kúrenia. V závislosti od potrieb a predovšetkým podmienok pozemku odporúčame inštalovať nadzemnú alebo podzemnú plynovú nádrž na LPG.

Palivová nádrž – ideálne riešenie pre dom?

Výber optimálneho riešenia je ovplyvnený faktormi, ako je hladina podzemnej vody alebo plocha pozemku. Špecialisti na domáce plynové inštalácie ponúkajú odborné poradenstvo pri výbere najlepších zásobníkov, ako aj komplexný servis v každej fáze objednávky.

Zvyčajne je výhodnejšie prenajať si plynovú nádrž na LPG ako si ju kúpiť na vlastné náklady. Pri projektovaní domácich vykurovacích zariadení sa bežne používa zásobník na kvapalný plyn s objemom 2700 litrov. Väčšiu nádrž je však potrebné zvážiť v prípade domu s väčšou rozlohou alebo umiestneného na mieste, ktoré je pre cisternové vozidlo ťažko prístupné (bez spevnenej cesty). Doručenie do takejto inštalácie počas leta je určite jednoduchšie. Vyššie náklady na väčšiu nádrž sa kompenzujú nižšou cenou propánu, ktorý je v lete zvyčajne najlacnejší. Potom môžete natankovať raz ročne, využiť nižšie ceny a väčšie pohodlie – bez toho, aby ste museli v zime dopĺňať plyn.

V prípade vysokého dopytu po plyne je možné umiestniť zásobníky v skupinách do max. 6 jednotiek.

Kde je možné nádrž umiestniť?

Pri zvažovaní miesta inštalácie palivovej nádrže je potrebné pamätať na bezpečné vzdialenosti od rôznych objektov v súlade s platnými predpismi.

Požadované vzdialenosti od budov možno znížiť na polovicu použitím požiarnej deliacej steny. Takúto funkciu môže plniť celá stena budovy.